גידול ואימוץ חיות מחמד

גידול חיות מחמד עלול להתגלות לעתים כעסק מתיש הכולל טיפול מסור וביקורים קבועים אצל וטרינר תורן, אבל מסתבר שהמאמץ בהחלט משתלם.

בעלי חיות מחמד הם אנשים בריאים יותר, בעלי בטחון עצמי גבוה יותר ואינם סובלים מבדידות כמו אנשים ללא חיות מחמד. בנוסף, חוקרים מהתאחדות הפסיכולוגים האמריקאית טוענים כי בעלי חיות מחמד הם מצפוניים יותר, חברותיים יותר ונוטים לחשוש פחות.

באותו מחקר עולות מתגלה כי בעלי חיים משמשים כממלאי תפקיד חברתי ורגשי בשביל האדם הממוצע ולא רק עבור אנשים הסובלים מבעיה ספציפית. המחקר מצא כי אותם בעלים מפתחים מערכת יחסים קרובה עם בעלי החיים שלהם שמשתווה למערכות היחסים עם חבריהם או משפחתם. המחקר לא מצא אף ראייה שמצביעה על ירידה בתפקוד הקשרים החברתיים הקיימים בעקבות כניסת בעל החיים לחיי המאמץ.

כחלק ממחקרם, חילקו החוקרים שאלונים לכ-200 משתתפים השייכים לאותה קבוצת גיל ורמת הכנסה. מטרת השאלונים הייתה לזהות הבדלים בין בעלי חיות מחמד לאנשים ללא חיות. לפי תוצאות השאלונים הסיקו החוקרים כי כל בעלי חיות המחמד שהשתתפו בניסוי נמצאו שמחים יותר, בריאים יותר ובעלי יכולות הסתגלות גבוהות יותר.

מחקרים קודמים בנושא שבדקו אנשים הסובלים מדיכאון או חרדות מצאו שאימוץ חיות מחמד יכול לשפר ולהקל על תסמינים דיכאוניים. בעלי חיים מסוגלים להעניק אהבה "שאינה מסובכת" בה לא צריך לדאוג להגיד את הדבר הנכון או לקבל עצה חכמה. תחושת האחריות על בעל החיים יכולה לתת לאדם הסובל מדיכאון, תחושת משמעות ואחריות על חיי חיית המחמד. יציאות לטיולים מעודדות פעילות גופנית וקשר עם העולם החיצוני, מה גם שפעילות זו הופכת לפעולה שגרתית שעוזרת להכניס סדר וביטחון לחיינו. אותם מחקרים גילו כי מגע פיזי עם בעל חיים: ליטוף הכלב או החתול, חיבוק או סתם ישיבה על הברכיים יכול לסייע בהורדת לחץ דם, שיפור איכות השינה ורמת כושר גבוהה יותר.

אם אתם מרגישים חסרי חיוניות, מדוכאים או עייפים נסו לאמץ חיית מחמד שתוכלו להתחבר אליה, לטפח ולדאוג לה ובעזרת וטרינר בתל אביב או בכל מקום אחר תוכלו להעניק משמעות חדשה לחייכם ובית חם לחיית המחמד שלכם.