וטרינרים בתל אביב – עת לבכות ועת לנבוח

על פי כמויות קטעי היוטיוב והמאמרים שחוברו על ידי וטרינרים ברחבי העולם, וגם על ידי כמה וטרינרים בתל אביב, כלבים בהחלט יודעים לזהות כשבעליהם שב משהות ארוכה מחוץ לבית. לאחרונה מספר סרטי וידאו ויראליים של חיילים אמריקאים שבים לחיק חברם הטוב ביותר ומתקבלים בבכי, התעלפויות וחלק בתגובה שמזכירה צחוק. האם כלבים באמת יודעים מהי משמעות געגועים? האם הם מרגישים התרגשות ואושר עילאי כשבעליהם חוזר לאחר חודשים או שנים כפי שאנחנו נוטים להאמין?

המדע הוכיח שבדומה לבני אדם, כלבים זוכרים בצורה הברורה ביותר אירועים שיש להם קשר רגשי חזק איתם. לכלב הממוצע יש עולם רגשי שמשתווה בערך לזה של ילד בן שלוש. הם מסוגלים להרגיש רגשות בסיסיים כמו אושר, אהבה וכעס. כלבים אפילו יכולים להיות מופתעים או מפוחדים. לעומת זאת, כלבים לא יכולים להרגיש רגשות מורכבים וחברתיים שבני אדם מרגישים, כמו אשמה, בושה ותחושת גאווה. ייתכן מאוד שכלבים אכן מבינים מהם געגועים אך הם אינם מבינים את החוסר לעומקו.

כלבים מגיבים לריחות, מראות וצלילים ומסתמכים על תחושות מסוימות בכדי להבדיל בין בני אדם שונים. כשאותו החלק במוח מופעל, הכלב יחזור להתנהג כפי שהתנהג בעבר בסביבת אותו אדם – זה יכול להיות ליקוק או נביחת "ברוך השב".

לרוב, לאחר שהבעלים עזב, יחל הכלב בתקופת אבל שעלולה להמשך בין מספר ימים לחודשים. אם תצאו לעבודה בשמונה בבוקר ותחזרו ממנה בשש בערב, כלבכם ידע לצפות לשובכם. אך אם תעלמו לזמן רב מן הרגיל, הכלב עלול להרגיש בחסרונכם החריג ולחוות רגשות חזקים יותר כשתשובו.

גורם נוסף בתגובת הכלב לשובכם הוא תגובת הסביבה. כשאתם חוזרים מהעבודה, הכלב שמח לראותכם אך לא מתרחש דבר יוצא דופן. כשתחזרו מנסיעה ארוכה, הכלב יושפע גם מתגובתה החזקה של המשפחה והוא יתאים את עצמו לרמת ההתרגשות.

אז לפני שאתם עוזבים, ודאו שדואגים היטב לכלבכם, שלאיש הקשר יש את מספר הטלפון או כל דרך ליצור קשר עם וטרינרים בתל אביב אליהם כלבכם כבר מורגל,  ושיש מספיק מזון זמין ומים לתקופת היעדרותכם. כשתחזרו, תקבלו כמויות מרגשות של אהבה ותוכלו לחזור למערכת היחסים שאתם הכי הכי אוהבים.