טיפול בחיות: גידול גורים יונקים

תוכן עניינים

תוכן עניינים (לחצו לפתיחה)

טיפול בגורים

גידול וטיפול בגורים יונקים

הדבר החשוב ביותר בטיפול בגורים יונקים ובשיפור הסיכויים שלהם לשרוד, זו נכונות ויכולת התמדה.
קחו בחשבון את היכולת שלכם לטפל בגורים בפרט, ואת הזמן שיש לכם להקדיש עבור טיפול בחיות בכלל, לפני שאתם מאמצים חיית מחמד.
אי אפשר לקחת גור יונק ולטפל בו רק פעם אחת ביום, זה לא יעבוד.
חישבו היטב אם אתם בשלים ויכולים להתמודד עם טיפול בבעלי חיים. אם לא, מצאו מישהו שכן יכול. טיפול בחיות יכול להיות מאוד פשוט ומספק , אם עושים את מה שצריך לעשות בצורה יסודית וטובה.

הערכת גיל הגור

 • סביר להניח שגילו של חתול שנמצא עם חבל טבור ועיניים סגורות, הוא בן יום או יומיים לכל היותר.
 • חתול ללא חבל טבור ועם עיניים סגורות, צריך להיות בן בערך שבוע.
 • כשרואים שיניים המתחילות לבצבץ,זה אומר שהחתול בערך בן 3 שבועות. כלומר, לגור הקטן יש לפחות עוד שבוע לינוק.
 • אם לחתול כבר יש שיניים ארוכות יחסית, אזי הוא בערך בן חודש, וצריך לנסות לתת לו אוכל רטוב, כגון שימורים.

הערכת גיל הגור חשובה מאד, כדי שתוכלו לדעת כיצד להיערך לקראת הטיפול.  הרבה אנשים מנסים להאכיל גור בן חודש וחצי או חודשיים עם תחליף חלב, ולא מבינים למה הוא לא יונק.

תזונה ואמצעי הנקה

 • להקפיד על תחליף חלב לחתולים מאיכות טובה.
 • להקפיד על מתן אותו תחליף במהלך כל תקופת ההנקה. החלפת תחליפי חלב במהלך ההנקה עלולה לגרום לשלשולים וירידה במשקל.
 • תחליף חלב לגורי כלבים וחתולים עדיף מאשר תחליף חלב לתינוקות.
 • אם התחלנו לתת תחליף חלב, והתחליף גורם לשלשולים, יש לשקול להחליף תחליף חלב לגורי חתולים.
 • לאחר כל הכנה ושימוש בחלב יש לשמור את החלב במקרר, ולחמם אותו בתוך כוס עם מים חמים. לפני מתן החלב יש לוודא על היד שהחלב לא חם מידי.
 • בקבוק הנקה ייעודי לחיות עדיף על מזרקים ופיפטות למיניהם, מכיוון שהחתול או הכלב יונק ואוכל בדיוק כמה שהוא רוצה/צריך.

  צריך להקפיד שהגורים יוכלו לינוק בצורה קלה ללא מאמץ ולא יבזבזו אנרגיות מיותרות על ניסיון היניקה. כאשר אנחנו הופכים את הבקבוק, החלב  צריך לטפטף.

 • יש לשמור על הבקבוקים נקיים, וכל כמה האכלות לנקות את הבקבוק כולל הפטמה.

צרכים

 • בתחילה הצואה תהיה שחורה. לאחר יומיים הצבע ישתנה לצהוב.
 • הצואה צריכה להיות קשה, והשתן בהיר.
 • לאחר האוכל יש לעשות מסאג' לגורים באזור האחורי של הגוף, מסאג' שכזה מדמה את הליקוקים של האימא ומעודד מתן צרכים. את המסאג' יש לעשות עם צמר גפן ספוג במים חמים או פשוט עם האצבע.
 • יש לדאוג שהאזור ישאר יבש ונקי.
 • יש להימנע מניקוי יתר עם טישו, שכן זה יכול לגרום לשפשוף ופצעים בעור.
 • לפעמים צריך לעשות מסאג' גם בבטן. אם הבטן מאוד נפוחה והגור לא נותן צואה, יש לגרות את אזור פי הטבעת. לפעמים גורים לא נותנים צואה למשך יומיים ושלושה ימים וזה בסדר.

חימום

 • מומלץ להשתמש בכרית חימום השומרת על טמפרטורה קבועה.
 • יש אפשרות גם להשתמש בכרית חימום בעזרת מים חמים, או בקבוק ליטר וחצי, יש להקפיד שהכרית לא חמה מידי.
 • לחימום הגור יש חשיבות גבוהה בהשפעה על אחוזי ההישרדות שלו, שכן לגורי חתולים וכלבים בימים הראשונים לחייהם, מאוד קשה לווסת טמפרטורת גוף, דבר שיכול לגרום להיפותרמיה – ירידה בטמפרטורת גוף, אפאטיות, חוסר אכילה ומוות.

אחסון

 • את הגורים רצוי לשמור בארגז קטן וסגור עם פתחי אוורור מתאימים.
 • יש לדאוג למצעים נקיים ויבשים בכל תקופת ההנקה.
 • בתחילת חייהם, גורי חתולים וכלבים אוכלים, עושים צרכים וישנים, וזה בסדר גמור.
 • רצוי מידי שבוע להגדיל את הקופסה, ולשמור עליה נקייה.
 • רצוי לא לתת לגורים יונקים להסתובב חופשי.

גמילה

 • בערך שבוע אחרי שלגורים מבצבצות שיניים, אפשר להציע להם מעט אוכל רטוב.
 • יש להמשיך להניק את הגורים לפחות לכמה ימים, עד שהם מתרגלים לאוכל הרטוב.
 • לאחר כמה ימים אפשר להתחיל לערבב את האוכל הרטוב עם אוכל יבש לגורים.
 • בשלב זה יש לתת מים חופשי ובהדרגה להפסיק לתת אוכל רטוב, ולהמשיך עם היבש.

טיפול בגורים – בעיות ושאלות נפוצות

האם אפשר לרחוץ גורים קטנים?

לא מומלץ לרחוץ גורי חתולים וכלבים, אולם במקרה שהם מאוד מלוכלכים ו/או קרים, אפשר לשטוף אותם בעדינות במים חמים, לייבש אותם היטב עם פן לשיער, ולחמם אותם.

מצאנו גור והוא מסרב לינוק, מה לעשות?

אם הגור מסרב לינוק, יכול שהוא חלש ותשוש או שפשוט הפטמה זרה לו בפה, שכן הוא היה רגיל לפטמה של אימו. במקרים כאלו רצוי להגיע לוטרינר, כדי שייתן לו חלב עם צינור לקיבה ויחזק את הגור. ברוב המקרים, לאחר יום הגורים יתחילו לינוק לבד.

יש לי גור יונק שהכל היה בסדר וביומיים האחרונים הגור לא נותן צואה.

זה לא נדיר שגורים יכולים לא לעשות צואה במשך יומיים ואף שלושה. אם הגור יונק בצורה טובה, אין מה לדאוג. בסופו של דבר הוא יתן צואה.  אולם במקרים שהגור מנסה ולא מצליח להוציא, יש חשש לעצירות ויש להגיע למרפאה על מנת לעשות חוקן בעדינות.

האם אפשר לתת שמן פאראפין לגור שלא נותן צואה?

רצוי שלא להכניס שום דבר דרך הפה, מלבד חלב גורים. אם יש עצירות, עדיף ללכת לוטרינר שיעשה לו חוקן.

העיניים של הגור שלי לא נפתחו, ויש נפיחות בעיניים, האם זה נורמלי?

גורים אמורים להתחיל לפתוח את העיניים בגיל 7-10 ימים. אם הם לא עושים את זה, יש בעיה וצריך להגיע לוטרינר שיפתח להם את העיניים. אם יש נפיחות, זה כנראה חשד למוגלה שמצטברת בעין, ואז רצוי מאוד להגיע לטיפול במרפאה.

יש לי גור חלש וכבר כמה ימים לא יונק כמו שצריך מה לעשות?

ברגע שגור יונק מפסיק לינוק, יש ליצור קשר מיד עם המרפאה. אסור לחכות עם גורים יונקים , שכן הם עלולים למות תוך מספר שעות. אם יש ספק לגבי מצב הגור, פשוט תתקשרו – השיחה יכולה להציל חייו.

כל פעם אחרי שהגור יונק מתנפחת לו הבטן, ונראה שהוא הולך להתפוצץ, האם זה נורמלי?

גורים יונקים אוהבים לאכול, והרבה. יחד עם זאת, ברגע שהקיבה תהיה מלאה מספיק, הגור פשוט יוציא את הפיטמה מהפה ויפסיק לינוק. אז אין דאגה – הבטן אמורה להתנפח אחרי האכילה וזה תקין לחלוטין.

הגור יונק מהר ויוצא לו חלב מהאף, זה לא מסוכן?

זה בהחלט מסוכן ולא אמור לקרות במהלך ההנקה. אם יוצא חלב מהאף זה אומר שכאשר הגור יונק יוצא יותר מדי חלב מהבקבוק. יש להקפיד שהחור בפטמה של הבקבוק לא יהיה גדול מידי. אם הופכים את הבקבוק והחלב מטפטף לאט, זה אומר שהחור בסדר.

חבל הטבור עדיין מחובר ונראה שהוא הולך ליפול, צריך להוריד אותו?

לא. אין צורך למשוך ולהוריד את חבל הטבור, הוא פשוט יפול לבד. חשוב להקפיד שהאזור שם נקי. אפשר למרוח משחה אנטיספטית כגון פולידין לכמה ימים, על מנת למנוע זיהומים אפשריים.

ראיתי מספר פרעושים על הגור, האם אפשר לשים חומר נגד פרעושים?

אצל גורים קטנים עדיף להוציא את הפרעושים ללא חומרי הדברה. אולם אם יש כמות מאוד גדולה אפשר לרסס על פד קטן ולמרוח על הגור. אפשר לשים אמפולות על גורים מגיל שישה שבועות.

גידול ואימוץ חיות מחמד

גידול חיות מחמד עלול להתגלות לעתים כעסק מתיש הכולל טיפול מסור וביקורים קבועים אצל וטרינר תורן, אבל מסתבר שהמאמץ בהחלט משתלם.

בעלי חיות מחמד הם אנשים בריאים יותר, בעלי בטחון עצמי גבוה יותר ואינם סובלים מבדידות כמו אנשים ללא חיות מחמד. בנוסף, חוקרים מהתאחדות הפסיכולוגים האמריקאית טוענים כי בעלי חיות מחמד הם מצפוניים יותר, חברותיים יותר ונוטים לחשוש פחות.

באותו מחקר עולות מתגלה כי בעלי חיים משמשים כממלאי תפקיד חברתי ורגשי בשביל האדם הממוצע ולא רק עבור אנשים הסובלים מבעיה ספציפית. המחקר מצא כי אותם בעלים מפתחים מערכת יחסים קרובה עם בעלי החיים שלהם שמשתווה למערכות היחסים עם חבריהם או משפחתם. המחקר לא מצא אף ראייה שמצביעה על ירידה בתפקוד הקשרים החברתיים הקיימים בעקבות כניסת בעל החיים לחיי המאמץ.

כחלק ממחקרם, חילקו החוקרים שאלונים לכ-200 משתתפים השייכים לאותה קבוצת גיל ורמת הכנסה. מטרת השאלונים הייתה לזהות הבדלים בין בעלי חיות מחמד לאנשים ללא חיות. לפי תוצאות השאלונים הסיקו החוקרים כי כל בעלי חיות המחמד שהשתתפו בניסוי נמצאו שמחים יותר, בריאים יותר ובעלי יכולות הסתגלות גבוהות יותר.

מחקרים קודמים בנושא שבדקו אנשים הסובלים מדיכאון או חרדות מצאו שאימוץ חיות מחמד יכול לשפר ולהקל על תסמינים דיכאוניים. בעלי חיים מסוגלים להעניק אהבה “שאינה מסובכת” בה לא צריך לדאוג להגיד את הדבר הנכון או לקבל עצה חכמה. תחושת האחריות על בעל החיים יכולה לתת לאדם הסובל מדיכאון, תחושת משמעות ואחריות על חיי חיית המחמד. יציאות לטיולים מעודדות פעילות גופנית וקשר עם העולם החיצוני, מה גם שפעילות זו הופכת לפעולה שגרתית שעוזרת להכניס סדר וביטחון לחיינו. אותם מחקרים גילו כי מגע פיזי עם בעל חיים: ליטוף הכלב או החתול, חיבוק או סתם ישיבה על הברכיים יכול לסייע בהורדת לחץ דם, שיפור איכות השינה ורמת כושר גבוהה יותר.

אם אתם מרגישים חסרי חיוניות, מדוכאים או עייפים נסו לאמץ חיית מחמד שתוכלו להתחבר אליה, לטפח ולדאוג לה ובעזרת וטרינר בתל אביב או בכל מקום אחר תוכלו להעניק משמעות חדשה לחייכם ובית חם לחיית המחמד שלכם.

Rate this post

מאמרים שאסור לפספס: