מרפאה וטרינרית תל אביב

המזל הרע של החתולים השחורים

אמא'לה! חתול שחור!" אנחנו אומרים וקופצים למדרכה השנייה, אחרי שירקנו שלוש פעמים לכל צד ואמרנו "חמסה חמסה חמסה". כל זאת אם אנחנו לא מאמינים בקבלה, שכן דווקא ביהדות לחתול שחור אין כל חשיבות. אבל מדוע קיבל החתול השחור את הסטראוטיפ האיום הזה, שמוביל אותנו לקשר אותו עם כל הרוע שבעולם? איך זה התחיל?

חתולים שחורים לא תמיד היו מזל רע. במצריים הקדומה, למשל, נהגו לחנוט את החתולים וארכאולוגים גילו אלפי מומיות של חתולים שחורים שנשתמרו. החתול עצמו נחשב לחיה קדושה, ומי שהירע לה יכול היה להיענש בעונש מוות (מצד שני, עונש מוות היה ניתן על המון דברים בעת העתיקה). המצרים ידעו שהחתול יכול לראות גם בחשכה, ולכן התייחסו אליו כאל חיה של "החיים שמעבר", מיסטית וקדושה. כך גם בהודו העתיקה. בארצות סקנדינביה העתיקות היו מנסים להתחתן ביום שישי המוקדש לאלת החתול, "פרייה" שמה. אולם בארצות מרכז אירופה, בעת העתיקה כמו בשנים שלאחריה, חתולים לא היו פופולריים במיוחד, וחתולים שחורים היו צרה צרורה, ונקשרו עם מעשי כישוף, עין הרע, מאגיה שחורה – וכל מה שרע.

הכנסייה הנוצרית לא אהבה את הסגידה של חלק מהדתות לחתולים, וכדי למנוע את המצב בנצרות, החלה להפיץ שמועות על חתולים, ולקבע אותם כ"שליחי השטן" וכידידיהם הטובים ביותר של המכשפות. ומדוע הם נחשבו לידידיהן? מדוע אפשר לראות אותם מצוירים על יד המכשפות? מפני שהמכשפות לא היו באמת מכשפות, הן היו נשים תמימות אך שנואות על הקהילה. הן עזרו לבעלי החיים וניסו לרפא אותם, ולא פחדו מפני החתולים השחורים, כמו שאר האירופאים בני התקופה. לכן, לעתים, ניתן היה למצוא ליד הנשים גם את חיות המחמד שלהן – החתולים השחורים. כל זה היה רק מקרה, אך התאים כמו כפפה למיזוגניה של ימי הביניים באירופה.

הדעות הקדומות של האירופאים ביחס לחתולים עלו להם ביוקר. במאה ה- 14 התחוללה ביבשת "המגיפה השחורה". היום אנחנו כבר יודעים שהמגיפה הזו נבעה בחלקה מעכברושים שהעבירו את הנגיף ממקום למקום. האירופאים, שפחדו מחתולים, חיסלו את רוב החתולים ביבשת ולא היה אף חתול שיצוד את העכברושים, ושליש מאוכלוסיית אירופה מתה. הפחד שהעבירה הכנסייה, כמעט וחיסל אותה.

חתולים שחורים אינם המשרתים של השטן, והם חמודים כמו כל שאר החתולים (יש שיגידו שאף יותר). גם חתול שחור, עם כל כוחותיו המיסטיים, זקוק לטיפול שיניים או טיפול בפרעושים. גם החתול השחור ביותר אינו חסין מפני מחלות, ואם אנו מגלים אותן בשבת או בלילה גם אנחנו זקוקים לווטרינר תורן עבורם. את כל השירותים האלו ניתן לקבל אצלנו – דיזנגוף פרישמן, מרפאה וטרינרית תל אביב  אנחנו מבטיחים לא לירוק עליכם.