עובדות מעניינות על כלבים

תוכן עניינים

תוכן עניינים (לחצו לפתיחה)

עלות חיסון כלבת

דברים שאולי לא ידעתם על הכלב שלכם

כל בעלי החיים בממלכת החי הם מיוחדים וייחודיים בדרכם שלם; עם זאת, כולם יודעים שהחבר הטוב ביותר של האדם הוא, בסופו של דבר, הכלב. עם האינטליגנציה הרגשית להפליא שלהם והתעלולים ההומוריסטיים שלא מפסיקים להצחיק אותנו, זה כמעט בלתי אפשרי שלא לאהוב את החברים הפרוותיים הללו. כלבים הם הרבה יותר מאשר רק בני לוויה נאמנים. למעשה, יש כמות ניכרת של דברים שהופכים אותם ליוצאי דופן בממלכת החיות. לאחרונה, ואחרי שהתמקדו בעיקר בחולדות מעבדה ויונים, חוקרים רבים הקדישו את מחקריהם לכלבים – האבולוציה, ההיסטוריה, ההתנהגות והאינטראקציות של הכלבים הם משאב שלא יסולא בפז עבור חוקרים וחובבים. אם אתם בעלים של כלב, אתם כנראה מכיר את אותו היטב, ואתם בטח חושבים שאתם יודעים עליו הכל, אבל המחקרים החדשים בטוח גילו כמה עובדות שאתם לא מכירים. ובשביל זה אנחנו פה – הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם:

1. כלבים יכולים לקרוא את הפנים שלכם

מחקרים מראים כי כלבים הם בעלי החיים היחידים בממלכת החיות שיכולים לקרוא את הרגשות על פניכם, בדומה לבני אדם. במילים אחרות, כלבים יכולים לומר במבט אחד אם אתם מאושרים, כועסים או עצובים רק על ידי הסתכלות על הפנים שלכם.

2. יש להם חוש זמן

לכלבים יש שעון פנימי מדויק, והם יודעים מתי הגיע הזמן לישון, לקום, לצאת לטיול ולאכול. הוכח כי כלבים אכן יודעים מה ההבדל בין שעה אחת לחמש שעות. אם מדובר במקרים של התניה, הם יכולים לחזות אירועים עתידיים, כגון זמני הליכה קבועים.

3. כלבים שונאים עישון פסיבי

מספר מחקרים הראו כי כלבים עומדים בפני סיכונים בריאותיים כאשר הם נחשפים לרעלים של עישון פסיבי, הכוללים בעיות נשימה, אלרגיות ואפילו סרטן האף והריאות. כלבים יכולים לחוות את הסימפטומים המדויקים של האדם כאשר הם נחשפים לעישון פסיבי, אז אם אתם מעשנים, הרחיקו את העשן ככל הניתן מהם.

4. בלי שוקולד בבקשה

מסתבר כי בשוקולד יש כימיקל רעיל הנקרא תיאוברומין והוא יכול להשפיע על הכלב שלכם אם הוא בולע בין 100 ל 150 מ"ל לק"ג של משקל הגוף. אנחנו יכולים לאכול שוקולד כי אנחנו יכולים בקלות לעכל את הכימיקל הזה
אבל מערכת הכלב מעכלת את זה הרבה יותר לאט, מה שמאפשר לו להגיע לרמות גבוהות של רעילות.

5. כלבים קטנים יותר חיים יותר

יש יותר מה לאהוב עם כלבים גדולים, אבל לצערינו, אנחנו מקבלים פחות זמן לאהוב אותם. כלבים קטנים יותר חיים בדרך כלל חיים ארוכים יותר מאשר עמיתיהם הגדולים. ניתוח של רשומות וטרינריות הראה כי כלבים ששקלו פחות מ- 10 ק"ג חיו כ 11 שנים, בעוד שכלבים ששקלו מעל 40 ק"ג חיו רק כ- 8 שנים.

6. יש להם כמה דרכים להתקרר

בדיוק כמונו, לכלבים יכול להיות חם וקר. השיטה החשובה ביותר שבה משתמשים כלבים כדי להתגבר על החום, היא התנשפות. זו הסיבה שאתם יכולים לראות כלב מתנשף בכבדות לאחר ריצה. דרך נוספת לקירור היא הרחבת כלי הדם – וזודילטציה: הבאת הדם החם ישר אל פני השטח של העור, מה שמאפשר לו זמן להתקרר לפני שהוא חוזר אל הלב וחוזר חלילה. הדרך האחרונה בה כלב יכול לקרר את עצמו, היא פשוט להזיע דרך כפותיו, בדומה לדרך שבה אנחנו מזיעים בכל הגוף שלנו.

7. אף אחד

כבני אדם, אנו יכולים לזהות בקלות את טביעות האצבעות שלנו, משום שלכל אדם יש טביעת אצבע ייחודית. בדיוק כמו שבני אדם יכולים להיות מזוהים על ידי טביעות האצבעות שלהם, כך כלבים יכולים להיות מזוהים על ידי הדפסי  האף שלהם, כי כמו טביעות האצבעות האנושיות, דפוס האף ייחודי לכל כלב.

8. ליטוף הכלב שלכם יכול להוריד את לחץ הדם

מחקרים מראים כי על ידי ליטוף כלב אתם עוזרים להוריד את לחץ הדם שלכם. ליטוף הכלב כל כך מרגיע ושלו, עד שזה בעצם משחרר יותר הורמוני הרפיה שלכם. ולא רק שיש עלייה בהורמוני בהרפיה שלכם, אלא שיש גם ירידה בהורמוני הלחץ שלכם. שלא לדבר על כך שכל הכלבים אוהבים שמלטפים אותם,  אז זה גם מועיל להם.

9. להקות כלבים

כלבים הם בעלי חיים שחיים בלהקה והם רואים את הבעלים שלהם כמנהיגה. בעת הליכה של קבוצת כלבים יחד, הדרך בה הם הולכים והתנועות הכלליות שלהם, יכולות לקבוע את מעמדם בהיררכיה החברתית.. מחקרים מראים כי כלבים שמובילים את הקבוצה במהלך הטיול נטו להיות צייתניים יותר וקשובים לאימונים. כלבים שמובילים גם הם בדרך כלל מבוגרים ותוקפניים יותר מהכלבים האחרים

10. קנאה

מחקרים מראים כי כלבים יכולים באמת להרגיש ולהביע קנאה. לכלבים יש את ההורמון אוקסיטוצין, שהוכח כמעורב גם בביטוי אהבה וגם בביטוי קנאה בניסויים בקרב בני אדם. כך שהכלב שלכם באמת יכול לקנא כשהוא רואה אתכם מביעים חיבה כלבי יצור אחר.

Rate this post

מאמרים שאסור לפספס: