חיסונים לחתולים – מידע חיוני

תוכן עניינים

תוכן עניינים (לחצו לפתיחה)

לטוס עם חתול

אי אפשר להגזים בחשיבות החיסונים לבריאות הכללית ולתוחלת החיים של החתול. החיסונים לחתולים הוכחו כבר מזמן כמועילים מבחינה רפואית במאבק בדגירה והעברת מחלות.
אבל, כמו בהתערבויות רפואיות רבות אחרות, קיימת לעיתים קרובות אי הבנה באשר ליתרונות ולסיכונים של חיסונים לחתול. אי הבנה זו יכולה לפעמים לגרום לבעלי חתולים בעלי הכוונות הטובות ביותר לקבל החלטות מוטעות לגבי כל הנושא של בריאות החתולים בכלל, וחיסונים לחתולים בפרט.

אז מה חשוב לדעת על חיסונים חתולים?

  1. חיסון מגן על חתולים על ידי הפחתת הסבירות של העברת מחלות בין חתולים.
  2. אף חיסון אינו יעיל במאה אחוז, והיעילות של חיסונים שונים משתנה, אפילו בין חתול לחתול.
  3. לחיסונים לחתולים יש סיכון (נמוך מאוד – פחות מ – 1 ל – 1,000) לסרקומה במקום ההזרקה (FISS).
  4. חיסונים לחתול הם חלק מאיכות החיים שאנו מעניקים לחיית המחמד שלנו. מתן חיסונים במועד מסייעת הן במניעת תחלואה סביבתית, והן במניעת מחלות (חלקן קטלניות וחשוכות מרפא) של החתול שלכם.
  5. חיסונים לחתול הם גם חלק מההקפדה על בריאותנו על ידי מניעת הסיכון של הידבקות במחלות קשות, דוגמת כלבת.

חשוב לתת חיסונים גם אם החתול חי רק בבית. מספיק שחזרתם הבית עם סוליה מלוכלכת, וכבר חשפתם את החתול לגורם סיכון. שיקול נוסף הוא שבמקרה וצריך לגשת לוטרינר (וזה בטוח יקרה מתישהו) אתם תעדיפו שהחתול יהיה מחוסן מפני חשיפה לסיכונים במרפאה עצמה.

 

איזה חיסונים חתול צריך?

חיסון מרובע – כנגד המחלות הללו:

  • חתלתלת (Panleukopenia): וירוס מדבק וקטלני מאוד שעלול לגרום לחום, הקאות, שלשולים, אובדן תיאבון, ובמקרים מסוימים למוות. המחלה מועברת באמצעות מגע עם הפרשות גוף מכל סוג (שתן, קיא, צואה) אבל גם על ידי מגע עם גופים כמו ידיים, בגדים, צעצועים, מצעים וכד'.
  • הרפס חתולי (Rhinotracheitis): נגיף זה גורם לזיהום בדרכי הנשימה העליונות עקב חום, התעטשויות, הפרשות בעיניים ובאף, דלקת הלחמית (דלקת בעפעפיים הפנימיים והריריות סביב העיניים), או דלקת בקרנית (קרטיטיס).
  • נגיף קליצי (Calicivirus): נגיף מאוד מדבק. חתולים נגועים יסבלו מהתעטשויות, הפרשות עיניים ואף, דלקת הלחמית, עייפות, אובדן תיאבון, פצעים (כיבים) בחניכיים וברקמות רכות של חלל הפה. במקרים מסוימים, גורי חתולים עלולים לפתח דלקת ריאות. לעתים קרובות הנגיף נשאר בגוף החתול גם לאחר היעלמות התסמינים.
  • קלמידיה (Chlamydophila: מחלה שנגרמת על ידי חיידק ולא על ידי נגיף, ופוגעת בעיקר בגורים. היא באה לידי ביטוי בדלקות עיניים או דלקות בדרכי הנשימה. מחלה זו יכולה לעבור לבני אדם.
  • חיסון נגד כלבת (Rabies): מחלה קטלנית וחשוכת מרפא זו פוגעת בכל היונקים, כולל בני אדם. החיסון הוא חובה לבעלי כלבים, והוא מומלץ – אך אינו חובה – לגבי חתולים.

 

אם יש שאלות,
צוות המרפאה הוטרינרית שלנו מקדיש זמן להסברה על חשיבותם של חיסוני חתולים, כולל אילו חיסונים לחתולים נחוצים, ומתי כדאי לתת אותם.

 

Rate this post

מאמרים שאסור לפספס: