סירוס כלבים וחתולים

לעיקור או סירוס כלבים ישנה חשיבות רבה הן מבחינה התנהגותית והן מבחינה בריאותית. לא פחות חשובה העובדה שבארץ מומתים מידי שנה מאות אלפי כלבים וחתולים. המצב כה חמור עד שהמכלאות, הכלביות וההסגרים מלאים עד אפס מקום והעמותות קורסות. לכן עיקור או סירוס כלבים וחתולים, הממלאים תפקיד חשוב בניסיון לעצור את הרבייה הלא מבוקרת של חיות המחמד, הינם חשובים ביותר. העיקור והסירוס הם ניתוחים אלקטיביים, כלומר ניתוחים המבוצעים דרך קביעת תור מסודר ושאינם דחופים. עם זאת, ישנה חשיבות רבה לביצוע ניתוחים אלה בגיל צעיר.

האם כדאי לסרס כלבים וחתולים?

מחקרים מראים, שהסיכוי לדלקות רחם ולסרטן בעטינים גבוה במעל שמונים אחוז בנקבות המעוקרות רק לאחר הייחום ראשון. ויש קשר בין זמן העיקור להתפתחות הגידולים, לכן אם כבר החלטתם שאתם רוצים לעקר את הכלבה או החתולה עשו זאת לפני הייחום הראשון או בהקדם האפשרי.

ישנה חשיבות רבה גם לביצוע סירוס כלבים וסירוס חתולים בגיל צעיר. כלבים לא מסורסים נוטים לסבול בגיל מבוגר מבעיות בבלוטת הערמונית שיכולות להיות מסכנות חיים. בעיות אלה מחייבות סירוס וכאשר הניתוח מתבצע בגיל מבוגר ולא בריא, עלינו לנקוט באמצעי זהירות רבים יותר. כמו כן, זכרים המסורסים בגיל צעיר נוטים להיות פחות אגרסיביים כלפי כלבים זכרים אחרים. חתולים שאינם מסורסים בגיל צעיר מפתחים הרגלים של סימון טריטוריה בבית, שיכולים להוות מטרד של ממש.

מה היא הדרך הטובה ביותר לסירוס חיות?

איך בוחרים את רופא החיות הטוב ביותר? אילו טיפולים תרצו לקבל במרפאה הווטרינרית של חיות המחמד שלכם? לעתים חשוב לעשות את הדברים הנכונים גם אם לכאורה הם נראים מעט לא מוסריים, כפי שנדמה לעתים לגבי כל נושא עיקור וסירוס חיות. אולם על פי המחקרים מתגלה נתון מדהים כי חיות, ובעיקר כלבים וחתולים, העוברים הליך של עיקור וסירוס, הן חיות הרבה יותר מאושרות והרבה יותר בריאות. ולמה זה בעצם? מסיבה אחת פשוטה – מנגנונים שמפסיקים להיות פעילים, כמו הערמונית, אינם יכולים לחלות. על כן, רואים ירידה ניכרת במחלות,כמו סרטן העטינים, בקרב חתולים וכלבים שעברו עיקור וסירוס. כמו כן מעבר למחלות כאלה ואחרות סירוס חיות תורם גם לשינויים חיוביים בהתנהגות שלהם. כלב שאינו מסורס מסמן טריטוריות בכל מקום אליו הוא מגיע, הוא תוקף כלבים זכרים אחרים וכולי.

על מנת להבטיח הליך סירוס חיות איכותי ומקצועי חשוב מאוד להקפיד על בחירת מרפאה וטרינרית מוסמכת ומקצועית בה יבוצע הניתוח. ניתוח מסוג זה מצריך רמה סטרילית גבוהה. כמו כן, יתבצע ההליך בהרדמה ובתום הניתוח יקבל הכלב משככי כאבים. שירות וטרינרי איכותי ידאג כי לכלב יהיה מעקב וביקורת לאחר הניתוח. שירות וטרינרי איכותי ידאג להדרכת הבעלים של הכלב לטיפול יעיל בבית, ויסביר לבעלים החדש על כל סוגי הטיפולים שהכלב צריך לעבור, בין אם זה טיפול שיניים לכלבים ועד לחיסונים וזריקות.