הטסת בעלי חיים – מה הזכויות שלכם והאם זה בטוח?

הטסת בעלי חיים עלתה לכותרת השנה, אך דווקא בעקבות כמה אירועים מצערים: גור שמת בטיסת יונייטד איירליינס לניו יורק לאחר שדייל אילץ, לכאורה, את הבעלים לשים אותו בסל, משפחה שבאה לאסוף את רועה הצאן הגרמני שלה בנמל התעופה קנזס סיטי לאחר טיסה מאורגון, וגילתה שהוא טס ליפן במקום, ומקרים נוספים. כדי להימנע מהם בעתיד ובכלל, לדעת יותר מהן הזכויות שלכם כשזה מגיע לנושא הטסת בעלי חיים, הכנו את הכתבה הבאה:

נסיעה עם חיות שירות

ראשית, יש הבדל גדול בין חיות מחמד לבין חיות שירות. האחרונות מאומנות  במיוחד כדי לסייע לאדם נכה, ויכולות לעלות למטוס עם בעליהן, בתנאי שהן עומדות בקריטריונים של חברות התעופה, והינן מאומנות לחלוטין. בריטיש איירווייס למשל, מטיסה כלבי סיוע בקבינה, בכל טיסותיה, ללא תשלום, כל עוד הכלבים מאושרים על ידי ארגון מוכר מקומי, או בינלאומי. אם אתם יוצאים לחו"ל ממרכז הארץ, כדאי להתייעץ עם וטרינר בתל אביב ולהתעדכן היכן ניתן להוציא אישור שכזה. עם זאת, חברות תעופה רבות מסכימות להעלות כלבי שירות רק בטיסות של 10 שעות או פחות. חייבים לברר מהי מדיניות חברת התעופה בה אתם טסים לפני הנסיעה.

נסיעה עם חיות תמיכה רגשית

יש גם הבדל גדול בין חיות שירות ובין חיות תמיכה רגשית. בעלי חיים תומכים רגשית משמשים כדי לשפר את המצב הפיזי, החברתי, הרגשי והקוגניטיבי של החולים. רוב בעלי החיים התומכים רגשית הם כלבים וחתולים; אבל תוכים, סוסים, פילים, לטאות וקופים, יכולים גם הם לעשות את העבודה. המפתח לקבלת אישור היא מכתב מנוסח היטב של איש מקצוע רפואי, המציין כי רווחת בעליה של חיית המחמד בסיכון אם הנ"ל ייפרד ממנה. הסיבה הנפוצה ביותר היא חרדה נפשית או דיכאון, ומכתב מפסיכיאטר יספיק בדרך כלל. עם זאת, למרות שחיות תמיכה רגשית מתקבלות על ידי חברות תעופה אמריקאיות רבות, הן אינן מוכרות על ידי רוב חברות התעופה הבינלאומיות. יוצאות מהכלל הן: אייר פראנס, לופטהנזה, יפן איירליינס וירג 'ין אטלנטיק.

נסיעה עם חיות מחמד

למרות שהיא כבר די נפוצה, הטסת בעלי חיים בקבינת המטוס אינה מאושרת אוטומטית בכל חברות התעופה. על פי התקנות האירופיות, חברות התעופה של האיחוד האירופי מורשות לשאת בקבינה חיות מחמד של עד 8 ק"ג בלבד,  אבל כל חברת תעופה יכולה להפעיל שיקול דעת ולהחליט אם היא אכן מאפשרת זאת – חברות הצ'ארטרים ריינאר ואיזי ג'ט למשל, אינן מאפשרות הטסת חיות מחמד, רק הטסת חיות תמיכה רגשית. חלק מהחברות שכן מאפשרות הטסת בעלי חיים בקבינה, עשויות לדרוש תשלום כלשהו. חובה לבדוק את הנושא מראש, ואפשר להתייעץ גם עם מגוון של נותני שירות וטרינרי תל אביב. אלה הטסים בחברות תעופה שמאשרות לטוס עם כלב או עם חתול עד גודל מסוים, צריכים לוודא שחיית המחמד מאובטחת במנשא ולהניח את המשא עצמו מתחת למושב – הסיפור שהוזכר קודם לכן, שבו נוסע נאלץ לשים את הכלב שלו בתא העליון, הוא מגוחך.

האם זה בטוח?

מקרי מוות של בעלי חיים בטיסות, אם כי טרגיים מאד, הם נדירים יחסית. כאשר בעלי חיים מתים בטיסה, זה יכול להיות בגלל כשל של שליטה בטמפרטורה, אוורור לקוי, או טיפול מחוספס. בכל מקרה, לקראת כל נסיעה לחו"ל חובה לקחת את חיית המחמד לביקור אצל וטרינר בתל אביב או בכל עיר אחרת, לוודא כי הוא מחוסן, מתורגל בשהייה מחוץ לבית ובשינה במנשא, כי יש לכם צעצועים לשעת צרה וכו'. נסיעה טובה!