מהו הגיל המומלץ עבור עיקור חתולה?

עיקור חתולה – מתי?

עיקור החתולה האהובה שלכם יכול להתבצע בכל גיל, אבל הזמן הטוב ביותר לעשות זאת יהיה לפני הייחום הראשון. זה ימנע לא רק גורים בלתי רצויים, אלא כמה כמה בעיות רפואיות שיכולות לקרות למתוקה שלכם בשלב מאוחר יותר בחייה.

הגעה לבגרות

בדרך כלל, החברה הפרוותית שלכם תגיע לבגרות כשתגיע לגיל 5-8 חודשים. בשלב זה, החתלתולה שלכם יכול לעשות חתלתולים משלה, מה שיכול להוביל למספר תינוקות קטנים ולא רצויים איתם תצטרכו להתמודד. תקופת הייחום הראשונה תימשך לרוב 21 עד 30 יום. במהלך תקופה זו לא ניתן לבצע ניתוח עיקור חתולה, וזאת בגלל הסיכונים הרפואיים המעורבים, ולכן יהיה עליכם לחכות עד לאחר תקופת הייחום.

עיקור חתולה – מתי כדאי לעשות זאת?

באופן אידאלי, כדי למנוע מהקטנטנה שלכם להיכנס לתקופת הייחום צריך לעקר אותה לפני או עד שהיא בת 5 חודשים. הגיל המוקדם ביותר עבור ניתוח עיקור חתולה הוא 8 שבועות, ובתנאי שהיא כבר שוקלת קילו ומעלה. גורים צעירים (זה נכון גם לגבי ניתוח עיקור כלבה), נוטים להתאושש די מהר לאחר הניתוח. כמובן, החתולה שלכם צריכה להיות במצב בריאותי טוב כדי לעבור ניתוח; אם היא לא, הווטרינר שלכם יגיד לכם מתי היא מוכנה לעיקור.

מהו תהליך עיקור חתולה?

ההליך הוא ניתוח שגרתי בו, כמו בניתוח עיקור כלבה, הווטרינר שלכם יסיר את אברי הרבייה (השחלות, הרחם והחצוצרות) של מיצי. כדי לעשות זאת הוא יחתוך חתך קטן בבטנה, ולאחר מכן יסגור את האזור עם תפרים כירורגיים. לאחר שבעה עד עשרה ימים הוא יסיר את התפרים האלו, או שהם יתמוססו בכוחות עצמם. במהלך ההתאוששות שלה, יתכן כי מיצי תצטרך ללבוש צווארון מיוחד, כדי למנוע ממנה ללקק או ללעוס את התפרים שלה ולגרום לזיהום.

שיקולים

עיקור חתולה לפני הייחום הראשון שלה, משמעותו כי לא תצטרכו להתמודד עם כל ההתנהגויות הלא נעימות שלה, הקשורות לייחום. התנהגויות אלו כוללות יללות קולניות, תשוקה מתמדת לצאת החוצה, וסימון באמצעות שתן. הרצון העיקרי שלה במהלך תקופה זו הוא למצוא חתול זכר כדי להזדווג איתו, ולכן היא תנסה לברוח החוצה כל הזמן. בנוסף, הסיכויים שלה לפתח סרטן שד וסרטן השחלות מצטמצמים, וכך גם הסיכויים שלה לפתח פיומטרה – זיהום קטלני של הרחם. שימו לב כי זה אף פעם לא מאוחר מדי לעקר את מיצי, כך שגם אם אתם מאמצים חתולה בוגרת שאינה מעוקרת, תוכלו מיד לבצע את התהליך.

טיפול בחתולים, כמו גם טיפול בכלבים, דורש קבלת החלטות שונות, ולא תמיד פשוטות, הקשורות לחברים החדשים, כשאחת הבוערות מביניהן היא סוגיית העיקור ו/או הסירוס. אם אינכם בטוחים לגבי התהליך, או שאתם רוצים לשמוע מידע נוסף ולהתייעץ עם וטרינרים מומחים, אל תהססו לפנות עוד היום למרפאת פרישמן דיזנגוף – נשמח לדבר איתכם!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter