עיקור כלבה

עיקור כלבה

ניתוח עיקור כלבה מונע מכלבתכם האהובה להיכנס להריון, על ידי הסרת השחלות והרחם. זה לא הליך פשוט כמו ניתוח סירוס כלבים – למעשה, מדובר בניתוח די רציני, אבל הוא ישפיע עליה רק לכמה ימים עד שבוע. לאחר מכן, היא תהנה מיתרונות בריאותיים רבים, (כמובן שזה לא במקום חיסונים לכלבים) ואף אחד מכם לא יצטרך להתמודד עם תקופת הייחום שלה. אפשר לומר – חופש. אלא אם כן אתם מתכננים להרביע (באחריות ובזהירות) את הכלבה שלכם, פשוט עקרו אותה. אתם חושבים שתוכלו פשוט להרחיק ממנה מחזרים לא רצויים? תחשבו שנית. גם מגדלים מנוסים לא מצליחים למנוע לחלוטין גורים שנולדו בטעות -זכרו כי כלבים יקפצו דרך שערים, יברחו דרך דלתות, יחפרו תחת גדרות, ויקפצו ממכונית נוסעת, רק כדי להזדווג. כמו כשבני נוער הולכים לנשף הסיום, כשכלבים עם הורמונים משתוללים נפגשים בזמן הלא נכון, אפשר לצפות לתוצאות בלתי רצויות.

עיקור כלבה – יתרונות

 • העיקור מפחית את הסיכון למחלות מסוימות, כגון פיומטרה (זיהום נפוץ ומסכן חיים, של הרחם) או סרטן בלוטת החלב.
  העיקור (גם עיקור כלבה וגם עיקור חתולה) מקטין את ריבוי היתר של חיית המחמד. מיליוני כלבים מורדמים מדי שנה ברחבי העולם משום שאין מספיק בתים בשבילם.
 • העיקור חוסך מכם את ההתמודדות עם זכרים שנמשכים בפראות לכלבה שלכם בזמן הייחום.
 • העיקור מסלק את הריח הקשוח שלעתים קרובות קשור לזמן הייחום של הכלבה.

זכרו, כלבות לא מעוקרות נכנסות לתקופת ייחום  באורך של עד כשלושה שבועות, בערך פעם בשמונה חודשים. והן לא נכנסות לגיל המעבר. הן תמשכנה להיות מיוחמות כל חייהן, אלא אם כן תעקרו אותן.

מהו הזמן הנכון לעיקור כלבה?

כדי להשיג את היתרונות הבריאותיים הטובים ביותר, כדאי לעקר את הכלבה החל מגיל 8 שבועות, ועדיף לפני תקופת הייחום הראשונה שלה. מחזור הייחום  הראשון מתרחש אי שם בסביבות גיל שישה חודשים, בהתאם לגזע.

הכנת הכלבה שלכם לניתוח

לקראת ניתוח עיקור כלבה ילקח ממנה דם, רק כדי לוודא שהיא  בריאה מספיק לניתוח, ואין לה בעיות לא ידועות שיכולות להשפיע על הבחירה בהרדמה. בדרך כלל, כלבות צעירות ובריאות לא צריכות את זה, אבל זה רעיון טוב שיהיה לה סימוכין בסיסי לעתיד. כמו שיש לה פנקס חיסונים לכלבים בן מצוינים כל החיסונים שהיא קיבלה, כך גם כדאי שיהיו לה תוצאות של בדיקת דם. עקבו אחר ההוראות הספציפיות שהמרפאה שלכם נתנה לכם, אבל באופן כללי, הכלבה צריכה לא לאכול לפחות שמונה שעות לפני הניתוח, כי ההרדמה יכולה לגרום לבחילה.

למה לצפות אחרי הניתוח?

 • מרפאות מסוימות מאפשרות לכם לאסוף ולקחת אותה הביתה כבר ביום הניתוח, ומרפאות מסוימות מעדיפות להשאיר  אותה ללילה.
 • תרופות לכאב יכולות להינתן לכלבים הזקוקים לכך, אך רובם אינם זקוקים לכך.
 • הכלבה עלולה להרגיש מעט בחילה ולא לאכול, בדרך כלל במשך יום או יומיים לאחר מכן.
 • הגבילו את הפעילות שלה בשבוע שלאחר הניתוח, שכן תנועה מרובה או פעילות גופנית יכולה לגרום לנפיחות או לאפשר נוזל להצטבר מתחת לחתך.
 • את התפרים יהיה צריך להסיר לאחר כ 7 עד 10 ימים, בהתאם לסוג חומר התפר בשימוש. הווטרינר שלכם יסביר לכם כיצד לבדוק שהחתך נרפא ומתי יש לחזור למרפאה כדי להסיר את הכל.
 • כלבות מסוימות עשויות להשתעל לאחר הניתוח בגלל צינור ההרדמה שהונח בגרונן ויכול לגרום לגירוי. אל תדאגו, זה עובר מהר. אם זה כן זה נמשך יותר מכמה ימים, התקשרו לווטרינר שלכם.

על מה להשגיח אחרי הניתוח?

 • במידה והיא ממשיכה ללקק את התפרים, הצווארון האליזבתני (שנראה כמו אהיל פלסטיק, אותו ניתן להשיג אצל הווטרינר) יכול למנוע זאת ממנה, אם כי הוא בוודאי יגרום לה להיתקל בפתחי הכניסה ולשפוך את מי השתייה שלה. זכרו, היא צריכה לישון עם זה.
 • אם מתנקז נוזל מהחתך, יש לקחת אותה לווטרינר.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter