עיקור כלבה

תוכן עניינים

תוכן עניינים (לחצו לפתיחה)

רונן וינקלר וטרינר בתל אביב

עיקור כלבה

ניתוח עיקור כלבה מונע מכלבתכם האהובה להיכנס להריון, על ידי הסרת השחלות והרחם. זה לא הליך פשוט כמו ניתוח סירוס כלבים – למעשה, מדובר בניתוח די רציני, אבל הוא ישפיע עליה רק לכמה ימים עד שבוע.
לאחר מכן, היא תהנה מיתרונות בריאותיים רבים, (כמובן שזה לא במקום חיסונים לכלבים) ואף אחד מכם לא יצטרך להתמודד עם תקופת הייחום שלה.
אפשר לומר – חופש. אלא אם כן אתם מתכננים להרביע (באחריות ובזהירות) את הכלבה שלכם, פשוט עקרו אותה. אתם חושבים שתוכלו פשוט להרחיק ממנה מחזרים לא רצויים? תחשבו שנית.
גם מגדלים מנוסים לא מצליחים למנוע לחלוטין גורים שנולדו בטעות -זכרו כי כלבים יקפצו דרך שערים, יברחו דרך דלתות, יחפרו תחת גדרות, ויקפצו ממכונית נוסעת, רק כדי להזדווג.
כמו כשבני נוער הולכים לנשף הסיום, כשכלבים עם הורמונים משתוללים נפגשים בזמן הלא נכון, אפשר לצפות לתוצאות בלתי רצויות.

מה כולל תהליך עיקור כלבות?

ניתוח עיקור כלבה הוא תהליך כירורגי של הוצאת השחלות והרחם מגוף הכלבה.

התהליך מתבצע  תחת הרדמה כללית. לפני הניתוח הוטרינר יערוך לכלבה בדיקה גופנית מלאה, ולעיתים יחליט לעשות גם בדיקות דם על מנת לוודא שאין בעיות רפואיות נסתרות שעלולות להפריע לתהליך תקין ונורמלי של העיקור.

בזמן הניתוח הכלבה ישנה לגמרי, ויש צינור נשימה שמוחדר לגרון. הוטרינר מנטר את רמת החמצן וקצב הלב בכל רגע נתון.

כדי לבצע את ההוצאה עושים חתך ממש מתחת לטבור שדרכו מבצעים את ההסרה וההוצאה של השחלות והרחם כולו. לאחר מכן סוגרים את החתך בשתי שכבות של תפרים מתחת לעור – כדי לאפשר להם להתמוסס בגוף – בעוד שאת העור סוגרם באמצעות תפרים, סיכות עור או דבק.

התהליך נמשך בדרך כלל כחצי שעה עד שעה, תלוי בגיל ובגודל הכלבה, וכמובן אם היא בתקופת ייחום או לא.

לאחר הניתוח הכלבה מועברת לחדר התאוששות, תהליך שיקח גם הוא כחצי שעה. ברגע שהתאוששה היא תעבור בדיקה ראשונית, לוודא שהיא בסדר, ואז שולחים אותה הביתה.

.היא אמורה לחזור לשגרה תוך כמה שעות . תהליך הריפוי יכלול אנטיביוטיקה למניעת דלקות ומשככי כאבים במידה ויש צורך.

האם ניתן לעקר כלבה בייחום?

אפשר, אך לא רצוי. מומלץ לעקר כלבות לפני תקופת הייחום הראשונה שלהן, על מנת להקל ולקצר את התהליך הניתוחי-כירורגי.
ניתוח עיקור כלבות בזמן ייחום יכול לקחת זמן רב יותר, וידרוש הרדמה ארוכה יותר; כל זאת מכיוון שמערכת הרבייה שלהן בתקופת הייחום רגישה יותר ויש בה גודש רב של דם.
מכאן התפתח המושג באנגלית של כלבה בייחום A dog in heat .
עדיף לא לעקר כלבה בתקופת ייחום, כדי להימנע מחשיפת הכלבה לניתוח מורכב יותר וארוך יותר, אשר עלול לגרור בעקבותיו תהליך החלמה וריפוי ארוכים.

האם עיקור כלבות גורם להשמנה?

הסיבה לכך שעיקור כלבה עלול לגרום להשמנה היא שהוצאת שחלות ורחם משפיעה על ירידה בהורמוני המין, שהם אחד מהגורמים המשפיעים על האטת המטבוליזם – מערכת חילוף החומרים בגוף.
האטה בתהליך המטבולי עלולה לגרום לשריפה איטית יותר של הקלוריות בגוף וזה יכול לגרום להשמנה. ניתן לעקוף תופעה זו בקלות, על ידי פעילות פיזית של הכלבה.
בנוסף, אסטרוגן, הורמון המין הנקבי, עוזר בצורה טבעית להפחתת התיאבון. לאחר עיקור, ההורמון הזה חסר, והכלבות בדרך כלל רעבות יותר.
ניתן לעקוף גם את זה בקלות על ידי מזון וכמות מתאימים ופעילות פיזית.

עיקור כלבה – מהם היתרונות?

העיקור מפחית את הסיכון למחלות מסוימות, כגון פיומטרה (זיהום נפוץ ומסכן חיים, של הרחם) או סרטן בלוטת החלב.

העיקור (גם עיקור כלבה וגם עיקור חתולה) מקטין את ריבוי היתר של חיית המחמד. מיליוני כלבים מורדמים מדי שנה ברחבי העולם משום שאין מספיק בתים בשבילם.

 • העיקור חוסך מכם את ההתמודדות עם זכרים שנמשכים בפראות לכלבה שלכם בזמן הייחום.
 • העיקור מסלק את הריח הקשוח שלעתים קרובות קשור לזמן הייחום של הכלבה.

זכרו, כלבות לא מעוקרות נכנסות לתקופת ייחום  באורך של עד כשלושה שבועות, בערך פעם בשמונה חודשים. והן לא נכנסות לגיל המעבר.
הן תמשכנה להיות מיוחמות כל חייהן, אלא אם כן תעקרו אותן.

מהו הזמן הנכון לעיקור כלבה?

כדי להשיג את היתרונות הבריאותיים הטובים ביותר, כדאי לעקר את הכלבה החל מגיל 8 שבועות, ועדיף לפני תקופת הייחום הראשונה שלה.
מחזור הייחום  הראשון מתרחש אי שם בסביבות גיל שישה חודשים, בהתאם לגזע.

האם עיקור כלבה יכול לגרום לבעיות?

באופן כללי לא. זהו ניתוח שגרתי, פשוט יחסית ולא אמור לגרום לבעיות. אבל כמו בכל הליך כירורגי שדורש הרדמה ישנם סיכונים מובנים.
כמו בכל תהליך ניתוחי, עלולות להתפתח דלקות, אך וטרינר מיומן דואג לטיפול תרופתי מונע, ולביקורת מסודרת על מנת לוודא שאין בעיות. בכל מקרה של חשש, אי בהירות וכד', מומלץ להתקשר לוטרינר המטפל ולהתייעץ.

הכנת הכלבה שלכם לניתוח

לקראת ניתוח עיקור כלבה ילקח ממנה דם, רק כדי לוודא שהיא  בריאה מספיק לניתוח, ואין לה בעיות לא ידועות שיכולות להשפיע על הבחירה בהרדמה. בדרך כלל, כלבות צעירות ובריאות לא צריכות את זה, אבל זה רעיון טוב שיהיה לה סימוכין בסיסי לעתיד. כמו שיש לה פנקס חיסונים לכלבים בן מצוינים כל החיסונים שהיא קיבלה, כך גם כדאי שיהיו לה תוצאות של בדיקת דם. עקבו אחר ההוראות הספציפיות שהמרפאה שלכם נתנה לכם, אבל באופן כללי, הכלבה צריכה לא לאכול לפחות שמונה שעות לפני הניתוח, כי ההרדמה יכולה לגרום לבחילה.

למה לצפות אחרי הניתוח?

 • מרפאות מסוימות מאפשרות לכם לאסוף ולקחת אותה הביתה כבר ביום הניתוח, ומרפאות מסוימות מעדיפות להשאיר  אותה ללילה.
 • תרופות לכאב יכולות להינתן לכלבים הזקוקים לכך, אך רובם אינם זקוקים לכך.
 • הכלבה עלולה להרגיש מעט בחילה ולא לאכול, בדרך כלל במשך יום או יומיים לאחר מכן.
 • הגבילו את הפעילות שלה בשבוע שלאחר הניתוח, שכן תנועה מרובה או פעילות גופנית יכולה לגרום לנפיחות או לאפשר נוזל להצטבר מתחת לחתך.
 • את התפרים יהיה צריך להסיר לאחר כ 7 עד 10 ימים, בהתאם לסוג חומר התפר בשימוש. הווטרינר שלכם יסביר לכם כיצד לבדוק שהחתך נרפא ומתי יש לחזור למרפאה כדי להסיר את הכל.
 • כלבות מסוימות עשויות להשתעל לאחר הניתוח בגלל צינור ההרדמה שהונח בגרונן ויכול לגרום לגירוי. אל תדאגו, זה עובר מהר. אם זה כן זה נמשך יותר מכמה ימים, התקשרו לווטרינר שלכם.

על מה להשגיח אחרי הניתוח?

 • במידה והיא ממשיכה ללקק את התפרים, הצווארון האליזבתני (שנראה כמו אהיל פלסטיק, אותו ניתן להשיג אצל הווטרינר) יכול למנוע זאת ממנה,
  אם כי הוא בוודאי יגרום לה להיתקל בפתחי הכניסה ולשפוך את מי השתייה שלה. זכרו, היא צריכה לישון עם זה.
 • אם מתנקז נוזל מהחתך, יש לקחת אותה לווטרינר.
Rate this post

מאמרים שאסור לפספס: