סירוס כלבים – פתרון אנושי לבעיה אמיתית

ישראל חווה בשנים האחרונות גידול בלתי נשלט באוכלוסיות של הכלבים והחתולים. זה קורה מסיבות רבות, כמו למשל האקלים החמים, עודפי המזון והאשפה שמאפשרים לחיות לשרוד גם ברחובות, וגם הריבוי הטבעי של כלבים וחתולים ביתיים – בזכות שיפור הרפואה הווטרינרית ודרכי טיפול בחיות חדשניות, שהעלו את תוחלת החיים של חיות המחמד.

יש לקחת בחשבון שכלבים וחתולים משוטטים לרוב לא מקבלים יחס “אנושי” מצד האנשים בהם הם נתקלים, ולעתים קרובות מדי הם חשופים להתעללות, למחלות, לצמא ולרעב. החיות מצידן, עקב ההזנחה וחוסר הטיפול המתאים עבורן, עלולות להיות גורם להפצת מחלות כמו כלבת, או להיות נשאיות של פרעושים, ועוד .

ומה אומרות הרשויות?

כל רשות מקומית מתייחסת לנושא בצורה המתאימה לה מבחינת מודעות תושביה, אבל בעיקר מבחינה תקציבית; הפתרונות המוצעים בדרך כלל הם הזולים ביותר והלא-אנושיים. פעמים רבות מדי, בהחבא וללא ידיעת רוב הציבור, פשוט ממיתים את החיות, והצורה בה עושים זאת היא לחלוטין בלתי-אנושית.

ישנם גם מקרים לא נעימים של בעלים של חיות מחמד “אוהבים”, שהחליטו לוותר על סירוס חתול או כלב, שעומדים במצב בו פתאום עליהם לטפל ולדאוג ל – 5-10 גורים,  ופשוט זונחים אותם בפינת רחוב.

בשנת 2011, עמותת “תנו לחיות לחיות” פרסמה דו”ח ארוך ומפורט על “אמצעים שונים למניעת התרבות כלבים וחתולים” – מאז עברו 7 שנים והמצב לא השתפר; אולי אפילו להיפך.

אז לא עדיף לדאוג מראש לעיקור או סירוס חתול, ולעיקור או סירוס כלב, בין אם במסגרת פרטית או בין אם דרך המסגרות הציבוריות? האם סירוס כלבים לא נראה פתאום פתרון אנושי יותר מאשר נטישה, הזנחה, מצוקה והמתה? אולי בכל זאת הגיע הזמן לאחריות ציבורית כלפי החיות רחוב ולאפשר להן לסיים את חייהן בצורה מכובדת וגם לאפשר את צמצום הריבוי שמעיק על החיות ועל בני האדם?

במסגרות הפרטיות, אפשר לעודד אנשים שיש להם חיות מחמד לחפש וטרינר בתל אביב שיוכל לבצע את תהליך הסירוס או העיקור בצורה מקצועית, באמצעים חדישים, בליווי מתאים גם אחרי ביצוע הניתוח ובחמלה רבה לחיה המטופלת.

סירוס כלבים וחתולים יכול להיות פתרון אנושי לבעייה אמיתית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter